Friday, January 10, 2014

Lijepa si.blog filozofiranje: Zašto sam počela da pišem blog

      Izvor pogledati ovdje


Prije nego što sam se odlučila na pokretanje bloga, pratila sam više različitih domaćih i stranih blogova i vlogova. Slučajno sam ih otkrivala kao korisne i raznovrsne izvore informisanja i istraživanja tema koje me interesuju, svjesna da uvijek ima neko drugi ko zna više i bolje, a do tog trenutka nisam ni pretpostavljala da ih ima u tolikom broju i da su online mediji u stvari toliko uticajni i dominantni. Činjenica je da je internet već odavno dostupan svima i da svako ima jednaku šansu za izražavanje ili djelovanje bilo koje vrste. Blog je tek jedna od brojnih mogućnosti, a potrebno je samo da se počne.

Svoj blog sam posvetila kozmetici i šminkanju, jer je to oblast koja me u ovom periodu života jako zanima i privlači, čini dio moje svakodnevnice, dobrim dijelom me ispunjava i usrećuje, a pošto sigurno nisam jedina osoba sa takvim interesovanjima poželjela sam da svoja iskustva, razmišljanja i znanje podijelim sa drugima.

Međutim, zanimanje za tzv. beauty/makeup blogove ukazalo mi je na nekoliko važnih stvari koje se možda ne uočavaju odmah, ali se mogu izdvojiti kao njihovi tipični i opšteprihvaćeni segmenti, koji se u većini slučajeva slijepo poštuju i ponavljaju, a kod mene lično izazivaju kritički stav.

Prije svega, kad čitam neki blog želim da znam koja je njegova svrha, ideja i stvarni cilj i, koliko je to moguće, da zaključim da li je osoba koja ga piše iskrena u svojim namjerama. Ovi faktori svakako utiču na kvalitet samog bloga, a i na kvalitet mog doživljaja istog. Činjenica je da ako vodimo blog o kozmetici i šminkanju, što obično podrazumijeva pisanje o konkretnim proizvodima i pominjanje brendova, onda neizbježno postajemo dio kozmetičke industrije i tržišta. Mi, htjeli ili ne, preporučivanjem, hvaljenjem ili kritikovanjem, reklamiramo te proizvode i time otvaramo mogućnost za eventualnu zaradu u budućem periodu, a osnovni preduslov je da naš blog bude dobro posjećen i da imamo veliki broj pratilaca na društvenim mrežama. 

Nerijetko  je zarada polazni motiv ili krajnji cilj pisanja bloga. Takođe, poznato je da i u svijetu, a i kod nas postoje osobe kojima je blogovanje jedino zanimanje i izvor zarade. Zbog toga, cijenim sve one koji tako nešto ne pokušavaju da sakriju iza patetičnih izjava tipa "sve sam sama sebi kupila". 

Smatram da je potpuno logično da predominacija online medija utiče i na transformisanje načina na koje mi kao pojedinci profilišemo i razvijamo sopstveno djelovanje u savremenom društvu. To se odnosi i na načine zarađivanja. Ako bi meni kao blogerki u povoju ovo što sam počela da radim i za šta planiram da izdvajam svoje vrijeme, nekada donijelo neku zaradu ili otvorilo neku poslovnu mogućnost, iskreno ne bih imala ništa protiv. Jedino mi je važno da sve što se dešava u vezi sa ovim blogom bude u skladu sa mojim ličnim, profesionalnim i etičkim shvatanjima i principima.


Moja želja i potreba je da o kozmetici i šminkanju pišem sa pozicije prosječnog građanina ove države, sa prosječnim novčanim primanjima i prosječnim mogućnostima za trošenje, jer upravo to i jesam. Većina nas nažalost jeste. Normalno je da za sebe želimo najbolje i najkvalitetnije, posebno kad je kozmetika i lična njega u pitanju. Poželjno je da smo dobro informisani o svemu što kozmetička industrija nudi, ali da li je zaista neophodno da postanemo njeni robovi? Da li je moguće da baš svi u blogosferi imamo iste liste želja i čeznemo za istim stvarima, tj. brendovima? Da li se ljubav ili strast prema šminkanju ustvari svodi na ljubav prema brendu ili ona treba da bude odraz potreba i želja svake individue zasebno? 

Na kraju, da li je svrha kozmetičkih blogova da demonstriramo naše posjedovanje voljenih brendova?

Ja mislim da nije.


Thursday, January 9, 2014

LIjepa si.blog recenzija: Catrice palete sjenki i zašto ih više neću kupovati



Moje mišljenje o Catrice kozmetici varira između oduševljenja i razočaranosti, u zavisnosti od toga koji proizvod sam probala. Redovno pogledam šta imaju novo u ponudi kad god svratim u CM i smatram da Catrice spada u zanimljivije i kvalitetnije brendove tog ranga koji su nam dostupni, a moju pažnju obično privuče njihov svedeni, ali vrlo efektan dizajn.

Posebno mi se sviđa način na koji plasiraju svoje limited edition kolekcije, inspirisane najrazličitijim stvarima i propraćene kvalitetnom i dopadljivom kampanjom. Nerijetko je u opticaju po nekoliko aktuelnih kolekcija, pa se ovaj segment može izdvojiti kao nešto što je za njih tipično i karakteristično.

Nažalost, na naše tržište ne stižu sva ova limitirana izdanja, pa zbog toga ostajemo uskraćeni za niz noviteta.Tako sam ja više puta dosad, ugledavši na njihovom sajtu najave nekih novih kolekcija koje su mi se svidjele, danima uzalud provjeravala da li je nešto od toga stglo u CM radnje u Banjoj Luci. Posebno kritično bilo je prošle godine, kada su mjesecima držali staru "Neo Geisha" kolekciju, a u međuvremenu se pojavilo toliko toga novog i lijepog. 



Ja sam posebno čeznula za "Geometrix" kolekcijom za april/maj 2013, koja je bila inspirisana djelima Pita Mondrijana (Piet Mondrian), jednog od mojih omiljenih  umjetnika i jednog od najvažnijih umjetnika prve polovine XX vijeka, tvorca neoplasticizma u slikarstvu i poznatog po čuvenim geometrijskim crnobijelim kompozicijama slike sa svega nekoliko osnovnih boja. Upravo ova djela kasnije su poslužila kao inspiracije za poznate dizajnere i brendove kakav je Yves Saint Laurent, Christian Louboutin, Nike, Ray Ban, Vans itd.

Izvor pogledati ovdje

Meni se, srećom, često dešava da kad jako želim da kupim neku sitnicu kojoj bih se neizmjerno radovala, a kada mi to iz različitih  razloga nikako ne uspijeva, nakon nekog vremena i sasvim neočekivano dođe do ispunjenja ove želje. Tako sam na "Geometrix" kolekciju slučajno naletjela u trenutku kad sam je već skoro i zaboravila, pomirivši se sa činjenicom da nikada neće stići u BL. Na putu za Veneciju, dok sam u Filahu čekala da pređem iz voza u autobus, iskoristila sam pauzu da prošetam po gradu u kojem se prvi put nalazim i naravno da sam odmah ugledala DM! Inače, parfimerije su za mene obavezna "turistička lokacija" gdje god da putujem. :)




Pored paletice CO1 Mix tada sam, sva srećna, kupila i preslatku kabuki četku, o kojoj ću nešto više drugi put, jer definitivno zaslužuje pažnju. 

Inspirisanje Mondrijanom ovdje je vidljivo na ambalaži sa geometrijskim printom, postavljenim horizontalno uz ivicu plastičnog pokloca, ali i u izboru boja sjenki, koje nude niz mogućnosti kombinovanja. Za pohvaliti je to što paleta pored četiri  svjetlucave sjenke, sadrži i dvije mat.



Međutim, nakon isprobavanja morala sam sebi da priznam da je ljepota najveći, ako ne i jedini adut ove palete. :( Iako su dvije tamnije nijanse, tamnoplava i tamnosiva, nešto jačeg pigmenta, za sve boje, a posebno one mat,  može se reći da su izuzetno slabe i blijede i potrebno ih je nanijeti u više slojeva da bi uopšte bile vidljive na koži.Osim toga, struktura im je previše praškasta i jako se osipaju. Što se tiče trajnosti, o tome ne mogu ništa da kažem jer sam se toliko mučila sa stavljanjem ovih sjenki, da nikada nisu ni dobile priliku da ih nosim duže, a svakako ispod svih sjenki stavljam Avon bazu sa kojom sa sigurna da se ništa neće pomjeriti nekoliko sati.

Razočaranje se ubrzo ponovilo i sa Absolute Nude paletom, koju  sam takođe duže vrijeme lovila, dok se nije konačno pojavila u CM-u.



Neutralna šminka u tonovima bliskim boji kože, trend je koji već duže vrijeme ne jenjava, posebno zahvaljujući opštepoznatim i famoznim Urban Decay Naked paletama. Ne posjedujem nijednu njihovu paletu iz najlogičnijih finansijskih razloga, ali sam se u njihov kvalitet  i neodoljivost uvjerila isprobavajući testere u Sephora radnji u Veneciji. :) Pošto volim ovakve nijanse i odlično mi pristaju, obraduje me kad otkrijem neku jeftiniju i pristupačniju verziju, poput ove Catrice-ove.

Absolute Nude je, priznaćete, apsolutna ljepotica sa šest svjetlucavih nijansi, od najsvjetlije bež do tamne braon.


Ovu paletu sam koristila nešto više od prethodne, ali nažalost i za nju važi isto. Boje su blijede, slabog pigmenta i užasno praškaste. Koliko god ja imala naviku da prvo šminkam oči upravo da bih izbjegla mogućnost uništavanja već stavljenog pudera zbog osipanja po obrazima, ipak me iritira što Catrice sjenke to rade u ovolikoj mjeri. Da ne bude da je sve baš toliko loše, moram da kažem da su znatno kvalitetnije pojedinačne Intensif `eye Wet&Dry sjenke, od kojim posjedujem nekoliko nijansi, ali one takođe spadaju i u drugačiju vrstu i mogu da se nanose u suvom ili vlažnom stanju.

Na ove dvije zaboravljene i otpisane palete u mojoj kolekciji, čiju surovu realnost sam jedva nekako prihvatila, podsjetila me situacija u CM-u od prije par dana. Ugledala sam predivnu paleticu iz "Feathers&Pearls" kolekcije pod savršenim nazivom CO1 Hollywood`s Golden Age, koja je istog oblika, samo  sa zlatkastom bojom ambalaže i u momentu sam se zaljubila u nju. Ali, isprobavanje testera me je već sljedećeg momenta spustilo na zemlju. :(

Šteta što Catrice nikako ne popravlja formulu svojih paleta i što mora svaki put da me šokira toliki kontrast između ljepote boja i ambalaže i stvarnog (ne)kvaliteta sjenki. Ja ih više neću kupovati dok god je to tako, jer paleta ne treba da bude ukras, već nešto što želim da kupim ponovo kad potrošim.




Tuesday, January 7, 2014

LIjepa si.blog recenzija: Cera di Cupra - potcijenjen brend?


Prije dva mjeseca sam počela da koristim Cera di Cupra proizvode za lice i ubrzo sam shvatila da sam ih sasvim neopravdano ignorisala, iako sam ih dugo viđala u svim mogućim parfimerijama i marketima. Da, to je jedan od onih brendova koje možete da kupite svuda i po vrlo povoljnoj cijeni (do 10 KM). 

Čini se da nekad upravo ta okolnost utiče da pojedine preparate zanemarujemo ili izbjegavamo, sumnjajući u njihov kvalitet. Kolebala sam se i zbog toga što na internetu nema mnogo kvalitetnih tekstova koji su im posvećeni i koji bi me ohrabrili da probam. Na osnovu onoga što sam uspjela da pretražim, ovo uopšte nije naročito hvaljen niti recenziran brend. 

Ja sam  ipak odlučila da mu pružim šansu i evo šta sam otkrila.


Prije svega da naglasim da na našem tržištu nisu zastupljeni svi Cera di Cupra proizvodi, o kojima možete više da se informišete na njihovom sajtu, niti u jednakoj mjeri svuda, pa ćete najčešće naići na Rosa i Bianca kreme za lice, Revitalizujući tonik i Mlijeko za toniranje i čišćenje iz linije za zrelu kožu, kojih zaista ima svuda, od parfimerija do malih prodavnica mješovite robe.


Što se tiče Banje Luke, jedino sam u Merkatoru (hipermarketu) uspjela da pronađem par proizvoda iz linije za mladu kožu, od kojih sam isprobala Hidratantnu kremu, Delikatni tonik bez alkohola i Hidrirajuće mlijeko za čišćenje.


Za ovo Hidrirajuće mlijeko za čišćenje može se reći da dobro obavlja svoju funkciju, nije agresivno i ne isušuje kožu što mi je naročito važno, ali ja generalno nisam ljubitelj takvih proizvoda za čišćenje i radije koristim gelove ili pjene za umivanje, pa mu neću posvetiti veću pažnju u ovom tekstu. Osvrnula bih se na kreme i tonik, koji su se pokazali kao idealni za moju mješovitu kožu, koja je u T zoni masna, a na obrazima znatno suvlja i sklona dehidriranosti u hladnijim periodima. 


Hidratantna krema dolazi u preslatkom "bombastom" pakovanju od 50 ml i za mene je trenutno broj jedan u dnevnoj rutini njegovanja kože, a ne mislim da ću joj u skorije vrijeme tražiti zamjenu. Namijenjena je za sve tipove kože, sadrži hijaluronsku kiselinu i vitamine A, E, C i H. Mojoj koži daje dovoljno hidratacije, odlično funkcioniše kao podloga za puder i, što je jako važno, nisam primijetila pretjeran sjaj koji je inače neizbježan u T zoni, već više efekat matiranja. Uz to je prijatnog i osvježavajućeg mirisa, brzo se upije ostavljajući osjećaj mekane i elastične kože.


Ista svijetlozelena nijansa krasi i ambalažu Delikatnog tonika bez alkohola, koji sadrži ekstrakt nevena i sokove grejpfruta i limuna i služi za revitalizaciju kože. U opisu proizvoda takođe stoji da ima i funkciju čišćenja pora upravo zahvaljujući ovim sastojcima, ali ja čišćenje ipak prepuštam nekim drugim specifičnijim proizvodima, dok tonik koristim za završni potez osvježavanja kože nakon čišćenja i prije hidratacije. Takođe je prijatnog mirisa i izuzetno nježan.


Obzirom da je u hladnijim periodima moja koža izložena većem isušivanju, za dodatnu njegu sam počela da koristim Bianca kremu  za kožu od normalne do masne, koju nanosim pred spavanje, pošto se radi o znatno masnijoj hranljivoj formuli. 

Zajedno sa Rosa kremom za suvu kožu, Bianca je nastala prema tradicionalnoj recepturi zasnovanoj na prirodnim sastojcima kakav je pčelinji vosak (1,4 %) i glicerin (4,0 %). Ima funkciju njege i zaštite kože od uticaja atmosferskih prilika, kao i prevencije starenja. Intenzivnog je mirisa koji podsjeća na proizvede za bebe, ali i prijatnog na koji se brzo naviknete. Krema je guste strukture, na čijoj površini se na većoj temperaturi mogu pojaviti sitne čestice masnoće, što ne utiče na kvalitet proizvoda, na šta je skrenuta pažnja na samoj ambalaži.


Na fotografiji je njena struktura upoređena sa strukturom Hidratantne kreme na lijevoj strani, koja ima zelenkasti ton.

Bianca može da se kupi u tuba pakovanju od 75 ml, kao i u klasičnoj plastičnoj ambalaži od čak 100 ml, koji će mi, vjerujem, trajati čitavu vječnost, jer sam je za dva mjeseca korištenja jedva malo potrošila. Ova krema zaista ostavlja osjećaj nahranjene i zaštićene kože i otkad je koristim gotovo da mi se uošte ne pojavljuju isušena mjesta po obrazima, a zimi su inače česta pojava na mom licu. 

Obzirom da sam ovim Cera di Cupra proizvodima jako zadovoljna, planiram da isprobam još neke koji mogu da se nađu kod nas, kakva je Krema za sprječavanje bora iz linije za mladu kožu i Serum za područje oko očiju iz linije za zrelu kožu.


Da li imate iskustva sa nekim od ovih proizvoda i da li smatrate da je Cera di Cupra potcijenjen brend?



*Sve proizvode recenziram na osnovu ličnog iskustva i nakon dovoljno dugog perioda korištenja da bih mogla da iznesem određene zaključke o njima. Takođe, ako nešto odgovara meni i u skladu je sa mojim tipom kože, ne mora da znači da će biti dobro za nekog drugog!






Saturday, January 4, 2014

Lijepa si!?

                                               


Teško da postoji osoba ženskog roda koja ne voli da joj se kaže da je lijepa, odnosno ne želi da joj se to govori što češće moguće, bilo da je u ultra sređenom izdanju ili tek probuđena. Mi smo žene jednostavno takve. Nisu ni muškarci operisani od postojanja svijesti o sopstvenom izgledu, ali neću o muškarcima ovom prilikom.

Poznato je da potreba za uljepšavanjem svoje fizičke pojavnosti postoji otkad i sama ljudska civilizacija. Poznata su i brojna sociološka, kulurološka, psihološka viđenja i objašnjenja ovog fenomena. Takođe je jasno da je sa savremenim dobom fizička ljepota poprimila značaj veći nego ikad, pretvorivši se u pravu dragocjenost svog vlasnika. I to je naravno trenutak kad smo postali neraskidivo vezani za kozmetičku industriju.

Teško da postoji osoba ženskog roda koja ne koristi baš nijedan kozmetički proizvod (ovdje opet neću o muškarcima :), koja ne uljepšava ili barem njeguje neki dio sebe. Stvarno teško, ako ne i nemoguće. Potpuno je normalno i podrazumijeva se da korištenje kozmetike, u većoj ili manjoj mjeri, ide rame uz rame sa svakodnevnom ličnom higijenom.

Sve je ovo jasno i poznato. Ali šta je sa nama koje smo za tu kozmetiku vezane malo više od prosječnog korisnika ili možda previše? Šta je sa nama koje prema kozmetici gajimo pravu ljubav, a ja bih prije rekla strast, veliku i jaku. Jer šta je drugo ako nije strast ta stalna potreba da se probaju novi proizvodi, upoređuju sa prethodnim, analiziraju, istražuju, kombinuju, pa čak i nagomilavaju? Čista strast.

A kako drugačije nazvati potrebu da se čitav blog posveti pisanju o kozmetici? Opet strast.

Nastaviće se.


P.S. Da ne pretjerujem sa filozofijom već sad kad još ni blog nisam skroz uredila...a imam još dosta toga da kažem na ovu temu.


Friday, January 3, 2014

Početak :)

Već  neko vrijeme razmišljam o pokretanju svog bloga. Na momente sam bila odlučna u tome, pa se onda predomišljala, ne znam ni sama zašto. A čini se da je početak godine upravo  idealno vrijeme za to. Zašto ne započeti novu godinu nečim potpuno novim u svom životu? Treba barem pokušati.

Internet je preplavljen brojnim beauty/makeup blogovima, a da li je svijetu potreban još jedan na tu temu? Vidjećemo.

Za početak planiram da filozofiram o ljepoti i svemu što pod tim podrazumijevam, pominjem kozmetičke proizvode koje koristim i demonstriram načine na koje praktikujem lijepo u svom životu.


Nadam se da ćemo filozofirati zajedno! :)